fb
Sportmoda
  info@sportmoda.sk   +421 903 152 242

10 tipov pri nákupe lyžiarskych okuliarov (1. časť: Výber a šošovky)

10 tipov pri nákupe lyžiarskych okuliarov (1. časť: Výber a šošovky)Ako nakupovať lyžiarske okuliare

Nákup lyžiarskych okuliarov nemusí byť taká jednoznačná záležitosť, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Keď už máte vybrané kvalitné lyže, lyžiarky, helmu i lyžiarske oblečenie, je dôležité dostatočný čas v predstihu venovať výberu lyžiarskych okuliarov. Inak môžete riskovať, že sa vám prihodí niečo z tohto:

  • Okuliare vám nebudú pasovať na tvári
  • Okuliare nebudú vhodne zladené s ostatnou lyžiarskou výbavou
  • Lyžiarske okuliare nebudú kompatibilné s vašou helmou
  • Budú stáť príliš veľa (aj trojnásobok bežnej ceny), najmä ak ich kúpite až priamo v lyžiarskom stredisku

 

10 tipov (1. časť - Výber a šošovky)

Spísali sme preto 10 rád, ako nakupovať lyžarske okuliare tak, aby ste boli maximálne spokojný a lyžiarske okuliare vám pomohli k dorému relaxu i lyžiarskemu výkonu.

 

1. Nakupujte ešte pred odchodom do lyžiarskeho strediska

Navštívte špecializovaný kamenný obchod alebo e-shop zameraný na lyžiarske okuliare ešte pred odchodom na hory. Jeden dôvod je uvedený hore - lyžiarske okuliare môžete niekoľkonásobne preplatiť pri  nákupe priamo v lyžiarskom stredisku. Ďalším je, že nebudete mať dostatok času na správny výber, čo môžete neskôr ľutovať.

 

2. Pýtajte sa personálu

Nehanbite sa opýtať personálu predajne alebo zákazníckej podpory e-shopu s lyžiarskymi okuliarmi. Existuje veľa rôznych typov okuliarov a funkcií a nie je jednoduché zvoliť správne šošovky. Ak sa zdá byť personál neochotný alebo neinformovaný, navštívte iný e-shop / predajňu. 

 

3. Ak vám lyžiarske okuliare nesedia, skúšajte ďalej

Nebojte sa, nájdete aj tie okuliare pre vás. Možno ste len v nesprávnej predajni. Ak si nie ste istý viditeľnosťou pri daných okuliarov, skúste sa prejsť aspoň k vchodu do predajne, aby ste vyskúšali prirodzené svetlo. Naopak, okuliare na nočné lyžovanie vyskúšajte v tmavšej miestnosti. Nevykonávajte náhle rozhodnutie - tie lístky na vlek predsa len niečo stoja :)

 

4. Zvoľte správnu farbu / odtieň šošoviek

Počasie, terén aj typ aktivity hrajú svoju rolu. Zamyslite sa nad tým, kde obvykle lyžujete: Aké je slnko v stredisku ráno alebo poobede? Máte radi hladké jednoduché trate alebo náročnejšie terénne oblasti?

Vyberte si odtieň, ktorý vám poskytne dobrú kombináciu farieb, kontrastu a ochrany pred únavou očí, spolu s vhodným prenosom viditeľného svetla (VLT) pre vaše svetelné podmienky.

Nízke číslo VLT (visible light transmission), napríklad 15%, znamená menšia únava očí počas slnečných dní. Vyššia hodnota VLT, napríklad 70%, znamená lepšie  vnímanie farby a hĺbky v dňoch slabého osvetlenia.

 

Typy šošoviek lyžiarskych okuliarov a ich výhody:

Žlté, zlaté a jantárové šošovky - pri slabom osvetlení a hmle, žlté, zlaté a jantárové šošovky odfiltrujú modré svetlo, zvýraznia tiene v snehu, čím uvidíte lepšie nerovnosti na svahu. Fungujú tiež dobre v miernych a premenlivých svetelných podmienkach.

Svetloružové a ružové šošovky - sú vynikajúce pri slabom osvetlení.

Tmavé odtiene šošoviek - tmavohnedé, tmavosivé, tmavozelené, či medené odtiene šošoviek vám pri jasnom svetle zvyšujú kontrast, čím pomôžu vašim očiam, aby sa nenamáhali.

Sivé šošovky - umožnia  vám vidieť skutočné farby.

Šošovky so zrkadlovým povlakom - odrážajú slnečné svetlo a tým znižujú VLT šošoviek. To je skvelou voľbou pre jasné, slnečné dni.

Číre šošovky - vhodné pri západe slnka a v noci. Číre šošovky majú najvyššiu hodnotu VLT, vďaka čomu uvidíte najlepšie.

Fotochromatické šošovky - pri zmene svetla tieto šošovky automaticky stmavnú alebo zosvetlia

Vymeniteľné šošovky - sú čoraz bežnejšie v lyžiarskych okuliaroch a športových slnečných okuliaroch. Umožňujú vám totiž meniť šošovky okuliarov podľa svetelných podmienok, čím získate najlepší zážitok pri lyžovaní a iných športových aktivitách.

 

Viac v ďalšej časti TU....

 

Chcete zistiť viac, aké lyžiarske okuliare sa vám hodia? Prezrite si ponuku v špecializovanom e-shope Sportmoda.sk, príp. sa spýtajte nášho personálu.